Lutowanie twarde metodą 918

HOME - Lutowanie twarde metodą 918
Lutowanie twarde metodą 918

Lutowanie twarde metodą 918

Podczas montażu klimatyzacji możemy wykorzystać lutownicę elektryczną lub gazową. Pierwszą jaką omówimy, będzie lutownica elektrooporowa z elektrodami grafitowymi. Lutownica umożliwia lutowanie bez płomienia i jest niezbędna przy pracach, gdzie nie można używać ognia otwartego, np. w hotelach, na stacjach benzynowych czy w pomieszczeniach, gdzie występują czujki pożarowe. Lutowanie przy styropianie, na strychu czy w pobliżu innych materiałów wrażliwych na podwyższoną temperaturę, zazwyczaj nie wymaga osłon i przygotowania, co znacznie przyspiesza pracę. Ten typ lutownicy pozwala na nagrzewanie punktowe, które jest bardzo precyzyjne. Wadą tego typu lutowania jest długie nagrzewanie materiału lutowanego oraz ograniczony zakres średnicy rurki do 25 mm.

Drugim rodzajem lutownicy, jest lutownica gazowa z palnikiem acetylenowo – tlenowym z końcówką do lutowania. Ogromną zaletą jest szybki czas rozgrzania elementów łączonych oraz możliwość zlutowania dużych średnic rurociągów.

Zestaw do lutowania twardego Turbo Set 90 to praktyczny i zajmujący niewiele miejsca przyrząd przydatny podczas lutowania w sytuacjach, kiedy max . temperatura płomienia nie musi przekraczać 3000 st. C . Sprawdzi się zatem w sytuacji, kiedy w przypadku awarii musimy w układzie chłodniczym wymienić sprężarkę, element automatyki, naprawić, przedłużyć lub wymienić element rurociągu miedzianego. Niewielka waga – 5kg czyni go najbardziej poręcznym zestawem podczas pracy w trudnych warunkach np. na drabinie, stromym dachu itp. Butle, które wchodzą w skład zestawu są butlami wymiennymi.

 

W lutowaniu elektrycznym oraz gazowym będziemy używać lutów miedziano-fosforowych w połączeniach miedź-miedź. Topnik w tym przypadku nie jest wymagany, ponieważ jako topnik działa fosfor. Jeżeli łączone są elementy miedzi z elementami z mosiądzu lub brązu to należy stosować topnik do lutowania twardego.

Sposób zapalania lutownicy.

W pierwszym etapie upewniamy się, że zawory palnika są zamknięte, a następnie otwieramy zawór tlenowy i zawór gazowy. Następnie odkręcamy pokrętło regulacyjne gazu umieszczone na palniku. Zapalamy, zwracając uwagę na przytrzymanie płomienia przyłożonego do dyszy lutowniczej. Jeżeli płomień będzie się odczepiał od dyszy, delikatnie przymknąć zawór. W celu uzyskania odpowiedniego jądra płomienia, należy otworzyć lub zamknąć pokrętło regulacyjne tlenu.

Co ważne, podczas lutowania, we wnętrzu rury miedzianej tworzy się zgorzelina. Jej ciemne płatki odrywają się od powierzchni i przemieszczają się w środku rury, co może uszkodzić sprężarkę.
W trakcie lutowania instalacji chłodniczej lub klimatyzacyjnej, aby zapobiec tworzeniu się zgorzeliny wprowadza się do środka rur delikatny strumień azotu.