Rurki miedziane i przygotowanie ich do połączenia. Kielichowanie

HOME - Rurki miedziane i przygotowanie ich do połączenia. Kielichowanie
Rurki miedziane i przygotowanie ich do połączenia. Kielichowanie

Rurki miedziane

Występują w kręgach 25 m lub 50 m. Można zakupić rurki w otulinie, która dobrze izoluje płynący czynnik chłodniczy pomiędzy jednostkami lub kupić otulinę osobno, jednak założenie izolacji na gołe rurki zabiera dodatkowy czas w czasie montażu.

Rurki miedziane występują w różnych średnicach, które są podawane w dwóch jednostkach : calach i ta jednostka miary najczęściej występuje w chłodnictwie lub w milimetrach. W klimatyzacji najczęściej stosujemy rurki o średnicach 1/4 cala, 3/8 i 1/2 cala. Rurki miedziane można ze sobą łączyć w dwojaki sposób; w sposób skręcany – robiąc kielichy lub poprzez lutowanie twarde metodą 912.

Przygotowanie

Pierwszym krokiem jest obcięcie rurki nożem rotacyjnym. Okręcając nóż wkoło rurki, stopniowo należy dokręcać pokrętło tak, by ostrze płynnie wcinało się w materiał. Należy zwiększać napór noża bardzo powoli, żeby po odcięciu rurka miała nadal swój okrągły kształt. Nie wolno używać piłki do metalu ani nożyc, ponieważ do rurociągu mogą dostać się opiłki miedzi lub rurka zmieni kształt.

Kolejnym etapem po odcięciu, jest gradowanie. Należy wygradować wewnętrzną część rurki w celu pozbycia się zadziorów i nierówności, które mogą powstać w czasie obcinania. Wykonując tą czynność zawsze należy trzymać rurkę skierowaną w dół, żeby opiłki nie dostały się do środka. Trzymając gradownik w ręce, wykonuj taki ruch jakbyś chciał naostrzyć ołówek. Gradownik ma dwie części- wklęsłą i wypukłą, dzięki czemu możemy wygładzić wewnętrzne i zewnętrzne krawędzie rurki. W klimatyzacji stosujemy gradowniki; zdzieraki, nożowe lub frezowe.

Kielichowanie

Kielich robimy przy pomocy urządzenia, jakim jest kielicharka. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kielicharek, są to kielicharki elektryczne oraz ręczne, wyposażone w klucze na rurki calowe oraz metryczne.

W związku z tym, że w klimatyzacji występują rurki calowe, należy wykorzystać klucz z taką jednostką miary, pamiętając o tym, aby wsadzić go do kielicharki stroną stożkową do góry. Następnie należy wsadzić rurkę do odpowiedniego otworu i dokręcić śrubę, aby nie przesuwała się w czasie pracy. Kolejnym etapem jest kręcenie pokrętłem aż do wielokrotnego wysprzęglenia. Następnie należy odkręcić kielicharkę, poluzować śrubę i zdjąć ją z klucza. Na kielichu mogą pojawić się zadziory, należy je usunąć. W tym celu trzeba użyć wklęsłej strony gradownicy. Następnie dopasować nakrętkę.

Co ważne, kielich nie może być pokrzywiony, niesymetryczny, nierówny czy popękany. Przygotowany kielich musi być idealnie okrągły, bez żadnych nierówności. Musi idealnie pasować w narzutkę, tak, aby przygotowane połączenie było szczelne i dało gwarancję prawidłowej pracy klimatyzatora na długie lata.

Kielichowanie

Kielichowanie